★★★★★ 4.9 19 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.j3tmedia.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • STAINLESS STEEL & IDEAL SIZE: All stainless steel body and ideal sizes fit your cabinet perfectly and saves space. Great for condos and apartments. Product Dimensions: 30" W*18.6"D & Adjustable Chimney from 26.4" to 35.8“
  • INSTALLATION: For installation you may follow the step-by-step instructions in the user manual or reference the Comfee installation videos. Or you may choose to have the installation and electrical wiring done by qualified professionals. Please use 6 inch (150mm) diameter exhaust duct. If you would like to convert your range hood to ductless, you will need to purchase The Comfee 2 Pack Carbon Filter Kit separately: Part # CVP/CVG-CF (Please search B09C74226L on Amazon.)
UPC 810040944383
Voltage 120 Volts
Material Aluminum, Stainless Steel
Item Form Pyramid
Brand Name COMFEE'
Model Info CVP30W6AST
Filter Type Baffle
Item Weight 19 pounds
Noise Level 70 dB
Part Number CVP30W6AST
Manufacturer Midea
Controls Type full_panel
Cooling Vents 1
Material Type Aluminum, Stainless Steel
Mounting Type Wall Mount
Number of Speeds 3
Special Features Adjustable,Led Lights,Reusable,Stainless Steel
Vent Hood Design Wall Mounted Canopy Hood
Ventilation Type Ducted
Air Flow Capacity 450 Cubic Feet Per Minute
Installation Type Wall Mount
Item model number CVP30W6AST
Light Source Type LED
Batteries Required No
Product Dimensions 18.6 x 30 x 26.4 inches
Airflow Displacement 450 Cubic Feet Per Minute
Annual Energy Consumption 323 Watts
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
19 ratings | 8 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (17)
4 stars
1% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (2)